Kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego to dwie kluczowe osoby na placu budowy. Oto krótki opis ich obowiązków.
Kierownik budowy jest odpowiedzialny za kierowanie pracami budowlanymi oraz za spełnienie wszelkich norm prawnych i przepisów, aby budowa była zgodna z otrzymanym pozwoleniem, zatwierdzonym wcześniej projektem oraz prawem budowlanym. Kierownik budowy jest konieczny przy każdej inwestycji, która wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
Inspektor nadzoru inwestorskiego to osoba, która pełni funkcję kontrolną na placu budowy. Jego zadaniem jest sprawdzenie, czy prace są wykonywane zgodnie z projektem, a także zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami. Inspektor nadzoru inwestorskiego powinien być obecny na placu budowy w trakcie wykonywania najważniejszych prac, takich jak fundamenty, stropy, ściany nośne, dach, instalacje itp. Inspektor nadzoru inwestorskiego powinien również uczestniczyć w odbiorach technicznych, a także w próbach i odbiorach technicznych instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych.
Konieczność zapewnienia przez Inwestora Inspektora nadzoru wynika głownie z przepisów Prawa Budowlanego. Informacja o tym zawarta jest również bezpośrednio w treści Pozwolenia na budowę.
Jako Kierownik Budowy odpowiadam za:
- prowadzenie dokumentacji budowy,
- zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu,
- zorganizowanie budowy i kierowanie budową obiektu budowlanego w sposób zgodny z projektem i pozwoleniem na budowę,
- realizację zaleceń wpisanych do dziennika budowy.
- doradzenie Państwu, które etapy budowy warto skontrolować oraz wyjaśniam ewentualne wątpliwości techniczne,
- w trakcie trwania budowy kontroluję prowadzone prace budowlane na poszczególnych etapach budowy, a w szczególności prace budowlane ulegające zakryciu lub zanikające.
Jako Inspektor Nadzoru Inwestorskiego mogę nadzorować:
- budynki wielorodzinne,
- budynki użyteczności publicznej (m.in. kina, teatry, opery),
- obiekty przemysłowe
- obiekty handlowo-usługowe
- obiekty sportowe (m.in. skateparki, place zabaw, hale sportowe, boiska).
W związku z tym, że posiadam odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje jestem gotowy do nawiązania współpracy, aby wspólnie z Tobą (Inwestorem) przeprowadzić proces budowlany.
Przeglądy okresowe budynków to niezbędna usługa dla właścicieli i zarządców obiektów budowlanych. Zgodnie z polskim prawem budowlanym, przeglądy okresowe są obowiązkowe i powinny być przeprowadzane co najmniej raz na 12 miesięcy lub co pięć lat, w zależności od wielkości obiektu.
Przeglądy okresowe mają na celu sprawdzenie stanu technicznego i wartości użytkowej całego obiektu, a także estetyki budynku i jego otoczenia. Podczas przeglądów okresowych sprawdzany jest stan techniczny: budynku oraz jego elementów, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu, instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska, instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). W trakcie kontroli należy dokonać sprawdzenia wykonania zaleceń z poprzedniej kontroli.
Przeglądy okresowe budynków są niezbędne, ponieważ pozwalają na wczesne wykrycie usterek i zapobiegają poważnym awariom, co z kolei może prowadzić do oszczędności finansowych. Warto zwrócić uwagę, że przeglądy okresowe powinny być przeprowadzane przez osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.
W ramach usługi przeprowadzam półroczne, roczne i pięcioletnie przeglądy na następujących obiektach:
- budynki wielorodzinne
- kamienice mieszkalne i usługowe
- budynki biurowo-usługowe
- budynki magazynowe i produkcyjne
- obiekty rekreacyjne (np. boiska, place zabaw, skateparki, siłownie plenerowe).
Przegląd roczny obejmuje przegląd takich elementów budowlanych, jak: elewacje, elementy dachu, klatki schodowe, piwnice, garaż, poddasze.
Przegląd 5-letni dodatkowo obejmuje pomiary instalacji elektrycznej w lokalach mieszkalnych, w częściach wspólnych oraz pomiary instalacji odgromowej, a także estetykę i otoczenie budynku. Ponadto zlecam wykonanie przeglądów kominiarskich i gazowych.
Z przeglądów sporządzam protokół z dokumentacją fotograficzną oraz w formie elektronicznej. Wyszczególniam w nim nieprawidłowości występujące w budynku wraz ze sposobem i technologią naprawy oraz stopniem pilności wykonania prac.
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia. Obowiązek posiadania w określonych sytuacjach świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wynika z prawa europejskiego.
Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany ze zużyciem energii.
Kiedy wymagane jest świadectwo charakterystyki energetycznej?
1. Świadectwo trzeba przekazać nabywcy lub najemcy w momencie gdy budynek, część budynku lub lokal będzie:
- zbywany na podstawie umowy sprzedaży,
- zbywany na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
- wynajęty.
2. Świadectwo należy również zamieścić w widocznym miejscu dla budynków:
- o powierzchni użytkowej powyżej 250 m2 zajmowanych przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej i w których dokonywana jest obsługa interesantów,
- o powierzchni użytkowej przekraczającej 500 m2, w którym są świadczone usługi dla ludności (o ile świadectwo jest już sporządzone).
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia.
W ramach usługi wykonuję Świadectwa Charakterystyki Energetycznej:
- budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych
- kamienic mieszkalnych i usługowych
- budynków biurowo-usługowych
- budynków magazynowych i produkcyjnych.